Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Deski podłogowe EGZOTYCZNE

 

Drewno egzotyczne – niedawno jeszcze relatywnie niedrogie – stało się rozwiązaniem raczej luksusowym. Różnorodność kolorów pozwala na dużą swobodę w projektowaniu i uwolnienie się od klasycznych jasnobrązowych odcieni dębu czy jesionu.

Spośród setek dostępnych w Europie egzotycznych gatunków na szczególną uwagę przy wyborze materiału na podłogę zasługują:

jatoba

merbau

orzech amerykański

palisander

teak

Drewno egzotyczne wybierane jest jako materiał podłogowy głównie z powodu jego niewątpliwych walorów estetycznych. Warto też z pewnością zwrócić uwagę na jego parametry techniczne, w szczególności twardość i skurcz.
Twardość drewna mierzy się najczęściej metodą Janki polegającą (w uproszczeniu) na wciskaniu w materiał metalowej kuli o określonej wielkości i pomiarze potrzebnej do tego siły. Im większa siła potrzebna do wciśnięcia kuli, tym drewno jest twardsze, czyli mniej będzie w nim wgnieceń, uszkodzeń w codziennym użytkowaniu.
Skurcz całkowity określa procentową zmianę wymiaru drewna od stanu mokrego (po ścięciu) do całkowitego wysuszenia w suszarce. Parametr ten w pewnym stopniu – niestety niezbyt dokładnie *) – pokazuje, jakiej pracy drewna można się spodziewać w warunkach domowych. Im skurcz jest niższy, tym mniejsze są szpary między deskami w okresie grzewczym i mniejsze ryzyko odkształceń w czasie, gdy wilgotnośc powietrza jest wysoka.
 
*) W rzeczywistości temat jest bardziej skomplikowany. Dla uproszczenia w tabeli podano skurcz objętościowy (sumę skurczu w trzech kierunkach). Tymczasem drewno zmienia wymiary w różnym stopniu w różnych kierunkach (zależnie od układu usłojenia elementu: stycznie, promieniowo i wzdłużnie). Ponadto gatunki mają różną wilgotność w stanie mokrym, co zmienia bazę do wyliczeń.
Kolejnym aspektem – trudnym do przedstawienia w postaci liczbowej – jest czas reakcji na zmianę wilgotności. Niektóre gatunki (np. buk) reagują na zmianę wilgotności otoczenia bardzo szybko. Inne (np. dąb, orzech czarny, merbau) bardzo wolno.

 

gatunek drewna
twardość
skala Janki
N
skurcz
całkowity
%
 balsa Ochroma pyramidale 300 8,5
 sosna Pinus sylvestris 2420 13,6
 modrzew europejski Larix decidua 3290 12,5
 orzech czarny Juglans nigra 4490 12,8
 teak Tectona grandis 4740 7,2
 dąb szypułkowy Quercus robur 4980 13,0
 dąb bezszypułkowy Quercus petraea 4990 14,2
 dąb czerwony Quercus rubra 5430 16,1
 buk Fagus sylvatica 6460 17,3
 jesion Fraxinus excelsior 6580 15,2
 merbau Intsia spp. 7620 8,0
 wenge Millettia laurentii 8600 12,9
 jatoba Hymenaea courbaril 11950 12,1
 cumaru Dipteryx odorata 14800 12,6
 ipe (lapacho) Handroanthus spp. 15620 12,4

 źródło: The Wood Database


  
Czytany 1739 razy

Najnowsze od Deski-Podłogowe.pl

Więcej w tej kategorii: « teak deski podłogowe »

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

szukaj

inne artykuły

 • jatoba
  Deski podłogowe JATOBA   Jatoba to drewno drzew z gatunku Hymenea występującego głównie w Ameryce Południowej i środkowej ale także w obszarach przybrzeżnych Afryki. W USA znane jest pod nazwą…
  3 komentarze Czytany 2210 razy
 • warstwowe
  Deski podłogowe WARSTWOWE   Deski warstwowe zwane też parkietem warstwowym są złożone z dwóch lub trzech warstw. Wierzchnia – zwana użytkową lub licową – wykonana jest ze szlachetnego drewna. Poniżej…
  Skomentuj jako pierwszy! Czytany 1935 razy
 • szczotkowane
  Deski podłogowe SZCZOTKOWANE   Deski szczotkowane poddawane są obróbce mechanicznej, w której wyniku z powierzchni elementu usuwane są miękkie włókna drewna. Ten zabieg powoduje, że powierzchnia deski ma uwydatnioną strukturę…
  2 komentarze Czytany 1865 razy

Please publish modules in offcanvas position.