egzotyczne

    Oceń ten artykuł
    (1 głos)

    Deski podłogowe EGZOTYCZNE

     

    Drewno egzotyczne – niedawno jeszcze relatywnie niedrogie – stało się rozwiązaniem raczej luksusowym. Różnorodność kolorów pozwala na dużą swobodę w projektowaniu i uwolnienie się od klasycznych jasnobrązowych odcieni dębu czy jesionu.

    Spośród setek dostępnych w Europie egzotycznych gatunków na szczególną uwagę przy wyborze materiału na podłogę zasługują:

    jatoba

    merbau

    orzech amerykański

    palisander

    teak

    Drewno egzotyczne wybierane jest jako materiał podłogowy głównie z powodu jego niewątpliwych walorów estetycznych. Warto też z pewnością zwrócić uwagę na jego parametry techniczne, w szczególności twardość i skurcz.
    Twardość drewna mierzy się najczęściej metodą Janki polegającą (w uproszczeniu) na wciskaniu w materiał metalowej kuli o określonej wielkości i pomiarze potrzebnej do tego siły. Im większa siła potrzebna do wciśnięcia kuli, tym drewno jest twardsze, czyli mniej będzie w nim wgnieceń, uszkodzeń w codziennym użytkowaniu.
    Skurcz całkowity określa procentową zmianę wymiaru drewna od stanu mokrego (po ścięciu) do całkowitego wysuszenia w suszarce. Parametr ten w pewnym stopniu – niestety niezbyt dokładnie *) – pokazuje, jakiej pracy drewna można się spodziewać w warunkach domowych. Im skurcz jest niższy, tym mniejsze są szpary między deskami w okresie grzewczym i mniejsze ryzyko odkształceń w czasie, gdy wilgotnośc powietrza jest wysoka.
     
    *) W rzeczywistości temat jest bardziej skomplikowany. Dla uproszczenia w tabeli podano skurcz objętościowy (sumę skurczu w trzech kierunkach). Tymczasem drewno zmienia wymiary w różnym stopniu w różnych kierunkach (zależnie od układu usłojenia elementu: stycznie, promieniowo i wzdłużnie). Ponadto gatunki mają różną wilgotność w stanie mokrym, co zmienia bazę do wyliczeń.
    Kolejnym aspektem – trudnym do przedstawienia w postaci liczbowej – jest czas reakcji na zmianę wilgotności. Niektóre gatunki (np. buk) reagują na zmianę wilgotności otoczenia bardzo szybko. Inne (np. dąb, orzech czarny, merbau) bardzo wolno.

     

    gatunek drewna
    twardość
    skala Janki
    N
    skurcz
    całkowity
    %
     balsa Ochroma pyramidale 300 8,5
     sosna Pinus sylvestris 2420 13,6
     modrzew europejski Larix decidua 3290 12,5
     orzech czarny Juglans nigra 4490 12,8
     teak Tectona grandis 4740 7,2
     dąb szypułkowy Quercus robur 4980 13,0
     dąb bezszypułkowy Quercus petraea 4990 14,2
     dąb czerwony Quercus rubra 5430 16,1
     buk Fagus sylvatica 6460 17,3
     jesion Fraxinus excelsior 6580 15,2
     merbau Intsia spp. 7620 8,0
     wenge Millettia laurentii 8600 12,9
     jatoba Hymenaea courbaril 11950 12,1
     cumaru Dipteryx odorata 14800 12,6
     ipe (lapacho) Handroanthus spp. 15620 12,4

     źródło: The Wood Database

     

      
    Czytany 2343 razy
    Więcej w tej kategorii: « jesion teak »

    3 komentarzy

    Skomentuj

    Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

    SZUKASZ DESEK?
    ZOBACZ egzotyczne deski podłogowe!