Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Deski podłogowe LITE

 

Deska lita jest wykonana z jednego, litego (masywnego) kawałka drewna.

Deski egzotyczne pochodzące z Azji zwykle mają grubość 15 mm. Deski pochodzące z Ameryki Północnej mają na ogół grubość ¾ cala tj. ok. 19 mm. Do niedawna typowa europejska deska miała grubość 21 lub 22 mm.

Praktyka pokazuje, że grubość 15 mm jest zupełnie wystarczająca, dlatego i w Europie coraz częściej spotyka się wyroby o tej grubości.

Dla użytkownika ważką informacją jest grubość warstwy użytkowej, czyli grubość elementu nad piórem i wpustem. Im warstwa użytkowa jest grubsza, tym więcej razy deskę można cyklinować.

Według normy PN-EN 13226 grubość deski podłogowej (elementu posadzkowego litego z wpustem i wypustem) nie może być mniejsza niż 14 mm.

 

deska podłogowa profil

Elementy z piórem i wpustem (parkiet lub deski podłogowe) mogą być „lewe” lub „prawe”.

Jak je rozróżnić? Gdy patrzy się na wypust (pióro) boku a wypust czoła jest po prawej stronie, mamy do czynienia z deską prawą.

deska podłogowa prawa

Natomiast gdy pióro jest po lewej stronie – z deską lewą.

deska lewa

W przypadku desek podłogowych układanych jako posadzka angielska (równolegle, „na dziko”) nie ma znaczenia, jaki rodzaj jest układany, choć lepiej, by wszystkie były jednego rodzaju. Jednak przy układaniu niektórych wzorów (np. tzw. jodełki) ważne jest, by mieć do dyspozycji elementy lewe i prawe.

Czytany 1915 razy

Najnowsze od Deski-Podłogowe.pl

Więcej w tej kategorii: « jesion merbau »

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

szukaj

inne artykuły

 • jatoba
  Deski podłogowe JATOBA   Jatoba to drewno drzew z gatunku Hymenea występującego głównie w Ameryce Południowej i środkowej ale także w obszarach przybrzeżnych Afryki. W USA znane jest pod nazwą…
  3 komentarze Czytany 2209 razy
 • warstwowe
  Deski podłogowe WARSTWOWE   Deski warstwowe zwane też parkietem warstwowym są złożone z dwóch lub trzech warstw. Wierzchnia – zwana użytkową lub licową – wykonana jest ze szlachetnego drewna. Poniżej…
  Skomentuj jako pierwszy! Czytany 1934 razy
 • szczotkowane
  Deski podłogowe SZCZOTKOWANE   Deski szczotkowane poddawane są obróbce mechanicznej, w której wyniku z powierzchni elementu usuwane są miękkie włókna drewna. Ten zabieg powoduje, że powierzchnia deski ma uwydatnioną strukturę…
  2 komentarze Czytany 1865 razy

Please publish modules in offcanvas position.