merbau

    Oceń ten artykuł
    (2 głosów)

    Deski podłogowe MERBAU

     

    Merbau to wyjątkowy materiał świetnie nadający się na drewnianą podłogę. Jeszcze w roku 2010 podłogi z merbau silnie konkurowały z podłogami dębowymi. Wzrost kursu dolara amerykańskiego i trudności w pozyskaniu surowca spowodowały znaczny wzrost cen desek podłogowych merbau. drewno merbau

    Drewno merbau twardością przewyższa znacznie drewno dębowe. W skali Janki jego twardość to 7620 N. Twardość drewna dębowego to ok. 5000 N.

    Również współczynniki skurczu (styczny ok. 4,7%; promieniowy ok. 2,8%) wyglądają wyjątkowo korzystnie, dzięki czemu powstające w okresie grzewczym szczeliny powinny być znacznie mniejsze.

     

     deski merbau skurcz

     

    Lite deski podłogowe merbau na europejskim rynku najczęściej występują w grubości 15 mm, znacznie rzadziej w grubości 19 mm. Ta druga grubość odpowiada ¾ cala i przeznaczona jest na rynek amerykański.
    Najczęściej spotykana szerokość desek litych to 90 mm. Rzadziej można spotkać szerokość 120 mm.
    Deski merbau z reguły sprzedawane są w „miksie” o długościach elementów rozrzuconych co 100 mm, np. 300-1100 albo 400-1200 mm.
    W bardziej luksusowych wyrobach można spotkać długości do 1500 mm, a nawet większe.
     
    Tak więc najczęściej spotykanym w Polsce oznaczeniem desek podłogowych merbau jest 15x90x400-1200, co oznacza, że deski mają wymiary w milimetrach:

    15x90x400
    15x90x500
    15x90x600
    15x90x700
    15x90x800
    15x90x900
    15x90x1000
    15x90x1100
    15x90x1200
     
    Wybierając deski, warto dowiedzieć się od sprzedawcy, jaki jest udział poszczególnych długości – może się zdarzyć, że w dostawie dominują długości mniejsze, a taki wyrób po ułożeniu niewiele się różni od parkietu.

     

    deski podłogowe merbau

     deski merbau

    deski podłogowe merbau

    deski merbau

    CZARNY MERBAU

    Czarny merbau to drewno merbau poddane modyfikacji (tzw. wędzeniu), w której wyniku jego kolor zmienia się na ciemnobrązowy, brunatny lub prawie czarny. Nie powstaje jednak jednolita powierzchnia – deski mają wyraźnie różne odcienie a w promieniach słońca albo w mocnym halogenowym oświetleniu słoje drewna są widocznie jaśniejsze, tworząc ciekawy delikatny rysunek.

    Parametrami technicznymi czarny merbau nie odbiega znacząco od naturalnego. Czyni go to doskonałą alternatywą dla drewna wenge lub czarnego (wędzonego) dębu.

    Podobnie jak w przypadku surowego (niewędzonego) drewna merbau ostateczny wygląd podłogi jest silnie uzależniony od zastosowanej impregnacji. Po zastosowaniu lakieru wodorozcieńczalnego drewno będzie miało na ogół jasny odcień. Natomiast zastosowanie oleju albo lakieru podkładowego pogłębiającego kolor spowoduje, że podłoga będzie ciemniejsza, a kontrasty z jaśniejszymi słojami będą bardziej widoczne.

    Decydując się na czarną podłogę drewnianą, należy mieć świadomość, że wymaga ona częstszego sprzątania. Zanieczyszczenia (kurz itp.) są na niej bardziej widoczne. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie matowego lakieru albo oleju. Zanieczyszczenia na matowej podłodze nie rzucają tak mocno się w oczy. 

    W przypadku czarnego merbau szczotkowanego i zabarwionego pigmentem nieregularna struktura powierzchni doskonale maskuje zanieczyszczenia. Nie ma więc obawy, że sprzątanie będzie uciążliwe.

    deski podłogowe czarny merbau

    deski podłogowe czarny merbau

     czarny merbau

     

    deska czarny merbau

    Czytany 4491 razy
    Więcej w tej kategorii: « orzech jesion »

    12 komentarzy

    • Link do komentarza egzotyk wtorek, 27 grudzień 2022 15:25 napisane przez egzotyk


      Merbau jest drewnem stosunkowo twardym, twardszym od dębu, jesionu itp. Jednocześnie jest dość stabilny, czyli wyroby z niego są stabilne wymiarowo. Jest to szczególnie ważne w przypadku szerokich desek, pomiędzy którymi powstają szerokie szczeliny.

      Sporo informacji o merbau można znaleźć na stronie producenta desek Maharajah.

      Raportuj
    • Link do komentarza użytkownik robota wtorek, 23 marzec 2021 14:43 napisane przez użytkownik robota

      Czarny merbau to ciekawe rozwiązanie łączące wysoką twardość i stabilność z kolorem, który normalnie byłby trudno osiągalny. Obawiam się jednak, że na takiej podłodze wszelkie zabrudzenia są bardzo widoczne. W matowym wykończeniu będzie OK, ale lakier półmatowy może wymagać częstszego sprzątania - robot sprzątający (...) będzie miał co robić.

      Raportuj
    • Link do komentarza Ela P. czwartek, 10 wrzesień 2020 22:51 napisane przez Ela P.

      Ciekawe drewno, ciepłe w kolorze, nastrojowe. Klimat w całym mieszkaniu jest zdominowany kolorem parkietu. Żeby wszystko pasowało, trzeba mieć jasne ściany i jasne meble - kremowe, pastelowe.

      Raportuj
    • Link do komentarza Asiaa piątek, 10 kwiecień 2020 13:40 napisane przez Asiaa

      Rzeczywiście ciekawy kolor. Zastanawialiśmy się nad bardziej tradycyjnymi kolorami, parkiet dębowy na przykład. Ale takie czerwonawe bordo jest bardzo stylowe, oryginalne. Chyba białe meble będą pasować.

      Raportuj
    • Link do komentarza pro wtorek, 30 maj 2017 16:53 napisane przez pro

      Merbau to drewno z kilku gatunków drzew (przede wszystkim dwóch – Intsia bijuga i palembanica). Mają podobny wygląd a ich drewno jest nie do rozróżnienia dla nienaukowca. Twardością rzeczywiście przewyższa większość stosowanych na podłogi gatunków… Angielskojęzyczna Wikipedia na stronie o teście twardości Janki (https://en.wikipedia.org/wiki/Janka_hardness_test) podaje o dziwo dla drewna merbau dwie wartości 8560 N i 7620 N. Obie należy uznać jako dość wysokie, np. w porównaniu z dębem szypułkowym (5000 N) – jest to twardość o ok. 50-70 % większa. Czy to dużo? Mniej więcej taka sama jest procentowa różnica między dębem a sosną. Czyli jest to różnica co najmniej nie mała. Oczywiście są i twardsze gatunki, nawet znacznie twardsze. Najtwardsze ze spotykanych na podłogach jest Lapacho zwane też Ipe (ponad 16000 N); Cumaru (15700 N) i Sucupira (15200 N) – różnica gigantyczna.

      Raportuj
    • Link do komentarza grze wtorek, 14 luty 2017 19:11 napisane przez grze

      Merbau, jatoba. takie głębokie kolory. Intensywne. Ale teraz modne są bielone podłogi. Ciekawe jak długo! :)

      Raportuj
    • Link do komentarza ziolo czwartek, 01 grudzień 2016 20:47 napisane przez ziolo

      deski szczotkowane i barwione merbau. nie widziałem :)

      Raportuj
    • Link do komentarza grze wtorek, 22 listopad 2016 13:10 napisane przez grze

      A takie deski merbau ktoś widział? https://maharajahparquet.com/index.php/parkiet-dla-maharadzy/deski-podlogowe

      Raportuj
    • Link do komentarza ziolo środa, 02 listopad 2016 17:21 napisane przez ziolo

      Nie tylko twardość drewna sie liczy. Nawet najtwardsze drewno, jak cienkie, szybko się zużyje. Popatrzcie na te warstwowe z marketów. Niektóre, te najtańsze, mają 2 mm grubości warstwy szlachetnej. Te za ponad 200 mają ze 4 mm. Dlaczego? Bo ta szlachetna warstwa jest droga. A sklejka czy wióry są tanie i to one stanowią większość grubości takiej taniej deski warstwowej. Dla mnie lite drewno, kawał dechy to jest to. Nie tam te sieczki z fornirem, jednorazówki.

      Raportuj
    • Link do komentarza Berf33 niedziela, 20 marzec 2016 10:19 napisane przez Berf33

      Jatoba może i jest trochę twardsza. Ale merbau jest znacznie stabilniejszy. Czyli szczeliny się nie robią w zimie.

      Raportuj
    • Link do komentarza Ja to ba :) czwartek, 17 marzec 2016 13:07 napisane przez Ja to ba :)

      A jatoba nie jest jeszcze twardsza?

      Raportuj
    • Link do komentarza Mer Bau sobota, 06 luty 2016 03:25 napisane przez Mer Bau

      Merbau jest naprawdę bardzo twardy. Po 7 latach nie mam zastrzeżeń. choć olej trochę zmatowiał, rys jakichś nie widać ani dziur.

      Raportuj

    Skomentuj

    Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

    SZUKASZ MERBAU?
    ZOBACZ deski podłogowe merbau!