Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Deski podłogowe MERBAU

 

Merbau to wyjątkowy materiał świetnie nadający się na podłogę. Ten pochodzący z Azji Południowo-Wschodniej gatunek jest coraz trudniejszy w pozyskaniu, co w połączeniu z drożejącym dolarem spowodowało znaczny wzrost cen wyrabianych z niego podłóg.drewno merbau

Twardością znacznie przewyższa drewno dębowe – według skali Janki jego twardość to 7620 N (twardość dębu to ok. 5000 N).

Również współczynniki skurczu (styczny ok. 4,7 %; promieniowy ok. 2,8%) wyglądają wyjątkowo korzystnie, dzięki czemu powstające w okresie grzewczym szczeliny powinny być znacznie mniejsze.

 

 deski merbau skurcz

 deski podłogowe merbau

 deski merbau

deski podłogowe merbau

deski merbau

CZARNY MERBAU

Czarny merbau to drewno merbau poddane modyfikacji (tzw. wędzeniu), w której wyniku jego kolor zmienia się na ciemnobrązowy, brunatny lub prawie czarny. Nie powstaje jednak jednolita powierzchnia – deski mają wyraźnie różne odcienie a w promieniach słońca albo w mocnym halogenowym oświetleniu słoje drewna są widocznie jaśniejsze, tworząc ciekawy delikatny rysunek.

Parametrami technicznymi czarny merbau nie odbiega znacząco od naturalnego, czyniąc go doskonałą alternatywą dla drewna wenge lub czarnego (wędzonego) dębu.

Podobnie jak w przypadku surowego (nie wędzonego) drewna merbau, ostateczny wygląd jest silnie uzależniony od zastosowanej impregnacji. W przypadku większości lakierów wodorozcieńczalnych drewno będzie miało łagodniejszy odcień, natomiast zastosowanie lakierów podkładowych pogłębiających kolor oraz olejów drewno będzie ciemniejsze a kontrasty z jaśniejszymi słojami będą bardziej widoczne.

Decydując się na czarną podłogę, należy mieć świadomość, że wymaga ona częstszego sprzątania, gdyż zanieczyszczenia (kurz itp.) są bardziej widoczne. W przypadku zastosowania matowych lakierów lub olejów kurz jest mniej widoczny. W przypadku czarnego merbau szczotkowanego i zabarwionego pigmentem nieregularna struktura powierzchni doskonale maskuje zanieczyszenia, nie ma więc obawy, że sprzątanie będzie uciążliwe.

deski podłogowe czarny merbau

deski podłogowe czarny merbau

 czarny merbau

 

deska czarny merbau

Czytany 3577 razy

Najnowsze od Deski-Podłogowe.pl

Więcej w tej kategorii: « lite orzech »

8 komentarzy

 • Link do komentarza pro %PM, %31 %579 %2017 %14:%Maj napisane przez pro

  Merbau to drewno z kilku gatunków drzew (przede wszystkim dwóch – Intsia bijuga i palembanica). Mają podobny wygląd a ich drewno jest nie do rozróżnienia dla nienaukowca. Twardością rzeczywiście przewyższa większość stosowanych na podłogi gatunków…

  Angielskojęzyczna Wikipedia na stronie o teście twardości Janki (https://en.wikipedia.org/wiki/Janka_hardness_test) podaje o dziwo dla drewna merbau dwie wartości 8560 N i 7620 N. Obie należy uznać jako dość wysokie, np. w porównaniu z dębem szypułkowym (5000 N) – jest to twardość o ok. 50-70 % większa.
  Czy to dużo? Mniej więcej taka sama jest procentowa różnica między dębem a sosną. Czyli jest to różnica co najmniej nie mała.

  Oczywiście są i twardsze gatunki, nawet znacznie twardsze. Najtwardsze ze spotykanych na podłogach jest Lapacho zwane też Ipe (ponad 16000 N); Cumaru (15700 N) i Sucupira (15200 N)
  – różnica gigantyczna.

 • Link do komentarza grze %PM, %14 %758 %2017 %18:%Lut napisane przez grze

  merbau, jatoba. takie głębokie kolory. intensywne. ale teraz modne są bielone podłogi. ciekawe, jak długo! :)

 • Link do komentarza ziolo %PM, %01 %824 %2016 %19:%Gru napisane przez ziolo

  deski szczotkowane i barwione merbau. nie widzialem :)

 • Link do komentarza grze %PM, %22 %507 %2016 %12:%Lis napisane przez grze

  A takie deski merbau ktoś widział?
  https://maharajahparquet.com/index.php/parkiet-dla-maharadzy/deski-podlogowe

 • Link do komentarza ziolo %PM, %02 %681 %2016 %16:%Lis napisane przez ziolo

  nie tylko twardosc drewna sie liczy. nawet najtwardsze drewno jak cienkie szybko sie zuzyje. popatrzcie na te warstwowe z marketow - niektore te najtansze maja 2 mm grubosci warstwy szlachetnej. te za ponad 200 maja ze 4 mm. dlaczego? bo ta szlechetna warstwa jest droga. a sklejka czy wiory sa tanie i to one stanowia wiekszosc grubosci takiej taniej deski warstwoej.
  dla mnie lite drewno, kawal dechy to jest to. nie tam te sieczki z fornirem, jednorazowki.

 • Link do komentarza Berf33 %AM, %20 %388 %2016 %09:%Mar napisane przez Berf33

  Jatoba może i jest trochę twardsza.
  Ale merbau jest znacznie stabilniejszy. Czyli szczeliny się nie robią w zimie.

 • Link do komentarza Ja to ba :) %PM, %16 %505 %2016 %12:%Mar napisane przez Ja to ba :)

  A jatoba nie jest jeszcze twardsza?

 • Link do komentarza Mer Bau %AM, %06 %101 %2016 %02:%Lut napisane przez Mer Bau

  merbau jest naprawdę bardzo twardy. po 7 latach nie mam zastrzeżeń. choć olej trochę zmatowiał, rys jakichś nie widać ani dziur

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

szukaj

inne artykuły

 • jatoba
  Deski podłogowe JATOBA   Jatoba to drewno drzew z gatunku Hymenea występującego głównie w Ameryce Południowej i środkowej ale także w obszarach przybrzeżnych Afryki. W USA znane jest pod nazwą…
  3 komentarze Czytany 2210 razy
 • warstwowe
  Deski podłogowe WARSTWOWE   Deski warstwowe zwane też parkietem warstwowym są złożone z dwóch lub trzech warstw. Wierzchnia – zwana użytkową lub licową – wykonana jest ze szlachetnego drewna. Poniżej…
  Skomentuj jako pierwszy! Czytany 1935 razy
 • szczotkowane
  Deski podłogowe SZCZOTKOWANE   Deski szczotkowane poddawane są obróbce mechanicznej, w której wyniku z powierzchni elementu usuwane są miękkie włókna drewna. Ten zabieg powoduje, że powierzchnia deski ma uwydatnioną strukturę…
  2 komentarze Czytany 1865 razy

Please publish modules in offcanvas position.