merbau

  Oceń ten artykuł
  (0 głosów)

  Deski podłogowe MERBAU

   

  Merbau to wyjątkowy materiał świetnie nadający się na podłogę. Ten pochodzący z Azji Południowo-Wschodniej gatunek jest coraz trudniejszy w pozyskaniu, co w połączeniu z drożejącym dolarem spowodowało znaczny wzrost cen wyrabianych z niego podłóg.drewno merbau

  Twardością znacznie przewyższa drewno dębowe – według skali Janki jego twardość to 7620 N (twardość dębu to ok. 5000 N).

  Również współczynniki skurczu (styczny ok. 4,7 %; promieniowy ok. 2,8%) wyglądają wyjątkowo korzystnie, dzięki czemu powstające w okresie grzewczym szczeliny powinny być znacznie mniejsze.

   

   deski merbau skurcz

   

  Lite deski podłogowe merbau na europejskim rynku najczęściej występują w grubości 15 mm, znacznie rzadziej w grubości 19 mm. Ta druga grubość odpowiada ¾ cala i przeznaczona jest na rynek amerykański.
  Najczęściej spotykana szerokość desek litych to 90 mm. Rzadziej można spotkać szerokość 120 mm.
  Deski merbau z reguły sprzedawane są w „miksie” o długościach elementów rozrzuconych co 100 mm, np. 300-1100 albo 400-1200 mm.
  W bardziej luksusowych wyrobach można spotkać długości do 1500 mm, a nawet większe.
   
  Tak więc najczęściej spotykanym w Polsce oznaczeniem desek podłogowych merbau jest 15x90x400-1200, co oznacza, że deski mają wymiary w milimetrach:

  15x90x400
  15x90x500
  15x90x600
  15x90x700
  15x90x800
  15x90x900
  15x90x1000
  15x90x1100
  15x90x1200
   
  Wybierając deski, warto dowiedzieć się od sprzedawcy, jaki jest udział poszczególnych długości – może się zdarzyć, że w dostawie dominują długości mniejsze, a taki wyrób po ułożeniu niewiele się różni od parkietu.

   

  deski podłogowe merbau

   deski merbau

  deski podłogowe merbau

  deski merbau

  CZARNY MERBAU

  Czarny merbau to drewno merbau poddane modyfikacji (tzw. wędzeniu), w której wyniku jego kolor zmienia się na ciemnobrązowy, brunatny lub prawie czarny. Nie powstaje jednak jednolita powierzchnia – deski mają wyraźnie różne odcienie a w promieniach słońca albo w mocnym halogenowym oświetleniu słoje drewna są widocznie jaśniejsze, tworząc ciekawy delikatny rysunek.

  Parametrami technicznymi czarny merbau nie odbiega znacząco od naturalnego, czyniąc go doskonałą alternatywą dla drewna wenge lub czarnego (wędzonego) dębu.

  Podobnie jak w przypadku surowego (nie wędzonego) drewna merbau, ostateczny wygląd jest silnie uzależniony od zastosowanej impregnacji. W przypadku większości lakierów wodorozcieńczalnych drewno będzie miało łagodniejszy odcień, natomiast zastosowanie lakierów podkładowych pogłębiających kolor oraz olejów drewno będzie ciemniejsze a kontrasty z jaśniejszymi słojami będą bardziej widoczne.

  Decydując się na czarną podłogę, należy mieć świadomość, że wymaga ona częstszego sprzątania, gdyż zanieczyszczenia (kurz itp.) są bardziej widoczne. W przypadku zastosowania matowych lakierów lub olejów kurz jest mniej widoczny. W przypadku czarnego merbau szczotkowanego i zabarwionego pigmentem nieregularna struktura powierzchni doskonale maskuje zanieczyszenia, nie ma więc obawy, że sprzątanie będzie uciążliwe.

  deski podłogowe czarny merbau

  deski podłogowe czarny merbau

   czarny merbau

   

  deska czarny merbau

  Czytany 59 razy
  Więcej w tej kategorii: « orzech jesion »

  10 komentarzy

  • Link do komentarza Ela P. czwartek, 10 wrzesień 2020 22:51 napisane przez Ela P.

   Ciekawe drewno, ciepłe w kolorze, nastrojowe. Klimat w całym mieszkaniu jest zdominoway kolorem parkietu. Żeby wszystko pasowało, trzeba mieć jasne ściany i jasne meble - kremowe, pastelowe.

   Raportuj
  • Link do komentarza Asiaa piątek, 10 kwiecień 2020 13:40 napisane przez Asiaa

   Rzeczywiście ciekawy kolor. Zastanawialiśmy się nad bardziej tradycyjnymi kolorami, parkiet dębowy na przykład. Ale takie czerwonawe bordo jest bardzo stylowe, oryginalne. Chyba białe meble będą pasować.

   Raportuj
  • Link do komentarza pro wtorek, 30 maj 2017 16:53 napisane przez pro

   Merbau to drewno z kilku gatunków drzew (przede wszystkim dwóch – Intsia bijuga i palembanica). Mają podobny wygląd a ich drewno jest nie do rozróżnienia dla nienaukowca. Twardością rzeczywiście przewyższa większość stosowanych na podłogi gatunków… Angielskojęzyczna Wikipedia na stronie o teście twardości Janki (https://en.wikipedia.org/wiki/Janka_hardness_test) podaje o dziwo dla drewna merbau dwie wartości 8560 N i 7620 N. Obie należy uznać jako dość wysokie, np. w porównaniu z dębem szypułkowym (5000 N) – jest to twardość o ok. 50-70 % większa. Czy to dużo? Mniej więcej taka sama jest procentowa różnica między dębem a sosną. Czyli jest to różnica co najmniej nie mała. Oczywiście są i twardsze gatunki, nawet znacznie twardsze. Najtwardsze ze spotykanych na podłogach jest Lapacho zwane też Ipe (ponad 16000 N); Cumaru (15700 N) i Sucupira (15200 N) – różnica gigantyczna.

   Raportuj
  • Link do komentarza grze wtorek, 14 luty 2017 19:11 napisane przez grze

   merbau, jatoba. takie głębokie kolory. intensywne. ale teraz modne są bielone podłogi. ciekawe, jak długo! :)

   Raportuj
  • Link do komentarza ziolo czwartek, 01 grudzień 2016 20:47 napisane przez ziolo

   deski szczotkowane i barwione merbau. nie widzialem :)

   Raportuj
  • Link do komentarza grze wtorek, 22 listopad 2016 13:10 napisane przez grze

   A takie deski merbau ktoś widział? https://maharajahparquet.com/index.php/parkiet-dla-maharadzy/deski-podlogowe

   Raportuj
  • Link do komentarza ziolo środa, 02 listopad 2016 17:21 napisane przez ziolo

   nie tylko twardosc drewna sie liczy. nawet najtwardsze drewno jak cienkie szybko sie zuzyje. popatrzcie na te warstwowe z marketow - niektore te najtansze maja 2 mm grubosci warstwy szlachetnej. te za ponad 200 maja ze 4 mm. dlaczego? bo ta szlechetna warstwa jest droga. a sklejka czy wiory sa tanie i to one stanowia wiekszosc grubosci takiej taniej deski warstwoej. dla mnie lite drewno, kawal dechy to jest to. nie tam te sieczki z fornirem, jednorazowki.

   Raportuj
  • Link do komentarza Berf33 niedziela, 20 marzec 2016 10:19 napisane przez Berf33

   Jatoba może i jest trochę twardsza. Ale merbau jest znacznie stabilniejszy. Czyli szczeliny się nie robią w zimie.

   Raportuj
  • Link do komentarza Ja to ba :) czwartek, 17 marzec 2016 13:07 napisane przez Ja to ba :)

   A jatoba nie jest jeszcze twardsza?

   Raportuj
  • Link do komentarza Mer Bau sobota, 06 luty 2016 03:25 napisane przez Mer Bau

   merbau jest naprawdę bardzo twardy. po 7 latach nie mam zastrzeżeń. choć olej trochę zmatowiał, rys jakichś nie widać ani dziur

   Raportuj

  Skomentuj

  Upewnij się, że zostały wprowadzone wszystkie wymagane informacje oznaczone gwiazdką (*). Kod HTML jest niedozwolony.

  REKLAMA
  ZOBACZ deski podłogowe merbau

  Please publish modules in offcanvas position.