Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Deski podłogowe PALISANDER

 

Pod pochodzącą z języka niemieckiego lub niderlandzkiego nazwą palisander kryje się drewno różnych gatunków drzew głównie z rodzaju Dalbergia. Ponieważ jest to drewno różnych gatunków, ma bardzo zróżnicowany wygląd. Główne wspólne cechy wizualne palisandrów to bardzo wyraźne usłojenie i raczej ciemne kolory.

Drewno dalbergii w języku angielskim nazywane jest rosewood, co bywa mylące, gdyż z drewnem różanym nie ma wiele wspólnego, choć pochodzący z Azji sonokeling ma piękny różany zapach.

Pod nazwą palisander można w Polsce spotkać głównie cztery gatunki:

Sonokeling Dalbergia*) latifolia  (pochodzi z południowo-wschodniej Azji. To bardzo twarde drewno (10870 N w skali Janki) o wysokiej stabilności (skurcz styczny: 5,9%; promieniowy: 2,7%) doskonale nadaje się na deski podłogowe.

Palisander rio Dalbergia*) nigra (Bahia Rosewood, Brazilian rosewood, Jacaranda, Pianowood, Rio Rosewood, Rosewood (S) Jacaranda, Jacarand´a de Bah´ıa, Jacarand´a de Brasil, Palisandro de Brasil, Palisandro del Brasil (F) Palissandre du Br´esil, Dalbergia nitida ) pochodzi z Ameryki Południowej. To wspaniałe drewno jest bardzo twarde (12410 w skali Janki) i stabilne (skurcz styczny: 4,6%; promieniowy: 2,9%)

Palisander santos Machaerium spp. to grupa gatunków spokrewnionych z wyżej wymienionymi. Najczęściej spotykany Machaerium scleroxylon ma wysoką twardość (8710 N w skali Janki) i stabilność (skurcz styczny: 6,7%; promieniowy: 2,8%)

Shisham Dalbergia*) sissoo (sheesham, sissoo, North Indian rosewood, tali) to drzewo występujące naturalnie w północnych Indiach, Nepalu i Pakistanie oraz na plantacjach w zachodniej Azji. Jest twarde (7380 N w skali Janki) i stabilne (skurcz styczny: 5,3%; promieniowy: 3,1%). Wykorzystywane jest głównie do produkcji mebli.

 

deski palisanderpalisander sonokeling czyli east Indian rosewood - deski podłogowe

mozaika palisander

palisander sonokeling czyli east Indian rosewood - mozaika przemysłowa

deski palisander3

palisander sonokeling czyli east Indian rosewood - deski podłogowe

 

*) 2 stycznia 2017 roku wszystkie gatunki dalbergii umieszczono w załączniku II konwencji CITES, co praktycznie zakazuje handlu międzynarodowego tym drewnem i wyrobami z niego. 

Czytany 2386 razy

Najnowsze od Deski-Podłogowe.pl

Więcej w tej kategorii: « orzech szczotkowane »

1 komentarz

 • Link do komentarza meblarz %PM, %08 %768 %2017 %19:%Cze napisane przez meblarz

  No więcej się palisandra na podłogi już nie kupi. A i mebli z Indii mniej będzie.

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

szukaj

inne artykuły

 • jatoba
  Deski podłogowe JATOBA   Jatoba to drewno drzew z gatunku Hymenea występującego głównie w Ameryce Południowej i środkowej ale także w obszarach przybrzeżnych Afryki. W USA znane jest pod nazwą…
  3 komentarze Czytany 2209 razy
 • warstwowe
  Deski podłogowe WARSTWOWE   Deski warstwowe zwane też parkietem warstwowym są złożone z dwóch lub trzech warstw. Wierzchnia – zwana użytkową lub licową – wykonana jest ze szlachetnego drewna. Poniżej…
  Skomentuj jako pierwszy! Czytany 1934 razy
 • szczotkowane
  Deski podłogowe SZCZOTKOWANE   Deski szczotkowane poddawane są obróbce mechanicznej, w której wyniku z powierzchni elementu usuwane są miękkie włókna drewna. Ten zabieg powoduje, że powierzchnia deski ma uwydatnioną strukturę…
  2 komentarze Czytany 1865 razy

Please publish modules in offcanvas position.