Deski podłogowe PALISANDER
Pod pochodzącą z języka niemieckiego lub niderlandzkiego nazwą palisander kryje się drewno różnych gatunków drzew głównie z rodzaju Dalbergia. Ponieważ jest to drewno różnych gatunków, ma bardzo zróżnicowany wygląd. Główne wspólne cechy wizualne palisandrów to bardzo wyraźne usłojenie i raczej ciemne kolory.
Drewno dalbergii w języku angielskim nazywane jest rosewood, co bywa mylące, gdyż z drewnem różanym nie ma wiele wspólnego, choć pochodzący z Azji sonokeling ma piękny różany zapach.
Pod nazwą palisander można w Polsce spotkać głównie cztery gatunki:
Sonokeling Dalbergia*) latifolia (pochodzi z południowo-wschodniej Azji. To bardzo twarde drewno (10870 N w skali Janki) o wysokiej stabilności (skurcz styczny: 5,9%; promieniowy: 2,7%) doskonale nadaje się na deski podłogowe.
Palisander rio Dalbergia*) nigra (Bahia Rosewood, Brazilian rosewood, Jacaranda, Pianowood, Rio Rosewood, Rosewood (S) Jacaranda, Jacarand´a de Bah´ıa, Jacarand´a de Brasil, Palisandro de Brasil, Palisandro del Brasil (F) Palissandre du Br´esil, Dalbergia nitida ) pochodzi z Ameryki Południowej. To wspaniałe drewno jest bardzo twarde (12410 w skali Janki) i stabilne (skurcz styczny: 4,6%; promieniowy: 2,9%)
Palisander santos Machaerium spp. to grupa gatunków spokrewnionych z wyżej wymienionymi. Najczęściej spotykany Machaerium scleroxylon ma wysoką twardość (8710 N w skali Janki) i stabilność (skurcz styczny: 6,7%; promieniowy: 2,8%)
Shisham Dalbergia*) sissoo (sheesham, sissoo, North Indian rosewood, tali) to drzewo występujące naturalnie w północnych Indiach, Nepalu i Pakistanie oraz na plantacjach w zachodniej Azji. Jest twarde (7380 N w skali Janki) i stabilne (skurcz styczny: 5,3%; promieniowy: 3,1%). Wykorzystywane jest głównie do produkcji mebli.
palisander sonokeling czyli east Indian rosewood - deski podłogowe
palisander sonokeling czyli east Indian rosewood - mozaika przemysłowa
palisander sonokeling czyli east Indian rosewood - deski podłogowe
*) 2 stycznia 2017 roku wszystkie gatunki dalbergii umieszczono w załączniku II konwencji CITES, co praktycznie zakazuje handlu międzynarodowego tym drewnem i wyrobami z niego.